HOME > Chowhound > General Topics >

Discussion

Supermarket pricing.......can someone explain this to me?

Yesterday I stopped at my local Acme Supermarket to pick something(s) up for dinner. I walked up to the poultry section and they had a "special" on boneless chicken breasts, buy 1 get 2 free !! Wow....pretty darn good right? Yeah well the packages were priced at $5.99 lbs. There were two nice sized boneless breasts in each pack and on average the packs wieghted 2.125 lbs.

So 2.125lbs X $5.99 = $12.72 for 6 boneless breasts.

6/$12.72= $2.12 per pound average. Which is a "fair" price for boneless chicken breast these days.

So my question is WHY? Why go through all that instead of just charging the $2.12lbs? Is it the perception of value of buy 1 get 2, or is it their way of trying to move product that they have over stock of?

I've noticed this trend with chicken often, I don't know if it's just this store that's doing it (it is my local so I most often shop there) or if there is some kind of odd trend with chicken prices these days.

Thoughts?

  1. Click to Upload a photo (10 MB limit)
Delete
  1. With that structure the store is moving volume and getting a bigger chunk of change from the customer.

    1 Reply
    1. re: 4Snisl

      ..........and getting you in the store where you will buy other non sale items.

    2. One of the stores near me does that, says half price in their flyer then when you get there you see their supposed normal price is double the usual. I never buy that kind of sale. I have another store I trust more for pricing, and can easily tell from their flyer price per lb, in advance, that it's a good deal. Vote with your wallet, I say!

      1. If priced at $2.12/lb, would you have purchased 6 breasts?

        12 Replies
        1. re: wadejay26

          $1.89 per lb is my price point right now. I myself wouldn't pay $2.12 for even one breast! But that's just me.

          1. re: coll

            Wow! The lowest they ever go here is 1.99 per lb. I think.

            There might be a lower price if you buy 10 lbs worth.

            1. re: melpy

              We have "family packs" which are around 3 lbs, those are $1.69 on sale. One lb packs will be $1.79 to 1.99. $1.89 again this week.

              Seems like only yesterday the big ones were 89 or 99 cents.

              1. re: melpy

                Same for me, melpy. $1.99 is often the best price. On very rare occasion will I see $1.89/lb.

                1. re: LindaWhit

                  I frequent what they call an "ethnic" supermarket, if you have one in your area check it out. I rarely go to the big chains anymore.

                  1. re: coll

                    Closest large one is H Mart, about 20+ min. away from me. I'll have to check them out next time I'm down in that area. Thanks.

                    1. re: LindaWhit

                      H-Mart, with 30+ megastores, is a chain.

                      I think the reference was for small independent ethnic stores.

                      1. re: ferret

                        Yes, I'm aware of that, ferret. coll said "supermarket" - to me, that means the larger stores. H Mart would work for me, as it's near Trader Joe's and a few other stores. There are some more ethnic local groceries I could try; just haven't been there.

                        1. re: LindaWhit

                          True, mine just calls itself a "market". Luckily they have almost everything I need on a weekly basis.

                          1. re: LindaWhit

                            h-mart is often more expensive for meats than my usual grocer.

                2. re: coll

                  Today I bought chicken breasts at the cheepest (lol) price I've ever paid 2.77 a pound. Usual price is 5.00 a pound here for chicken breast on west coast of Canada. Gone up quite a bit in last year.

                  1. re: daislander

                    I've been cutting back on meat in general, and finding it not a big deal. Instead of a big hunk center of the plate I just cut in into pieces in a rice, pasta or casserole dish. If the price goes up, the quantity served goes down. I'm surprised how much it doesn't bother me.

              2. This kind of pricing annoys me. I prefer to go to a store where I can buy what I want instead of the buy one get one free special.

                3 Replies
                1. re: dimsumgirl

                  Here I go again, but the one thing I love about my local Harris Teeter is that for their BOGO sales if you don't want 2 of something you can buy just 1 and it will ring up at half price instead.

                  1. re: SaraAshley

                    plus their markets are gorgeous generally....I love them

                    1. re: SaraAshley

                      yes,. i love harris teeter, and they are the only chain i know that does this! just got some magnum ice cream bars (the best!) on BOGO.