HOME > Chowhound > General Topics >

Discussion

Are cheap stew cuts really economical?

So I appreciate the deliciousness of long cooked stews but is it really economical to cook oven or gas for six hours? I'm guessing not. Ribeyes for ten minutes or chuck cut for six hours? I love them both but propaganda out there is you can save money with chuck :)

  1. Click to Upload a photo (10 MB limit)
Delete
  1. If you cook more than you need then reheating the leftovers will take far less time than the original cooking and so reduce the cost overall. You could also cook something else at the same time.

    1 Reply
    1. re: Paprikaboy

      Good idea about cooking several things in the oven at once--pilaf, roasted vegetables, apple crisp.

      Also, turn your thermostat down when you are running the oven, because the heat from the oven will also heat the space.

      voila--you are now breaking even on fuel costs, and your cheap(ish/er) stew meat is still a bargain.

    2. But you are cooking at a lower heat and also larger quantity. You can easily cook a pot of chuck beef in one sitting, and eat for more than a week.

      1. How much of your monthly gas or electric bill is attributable to your stove use?

        1. My oven is fifty cents an hour. And beef stew takes two hours, tops. (at least the way I make it).

          I don't run my oven much because it is expensive. Gas is pretty cheap right now, so the range gets used instead. At fifty cents extra per pound, I think the $2.69/lb CHOICE stew beef is a way better deal than a PRIME ribeye at $8/lb (or so, I never buy 'em).

          5 Replies
          1. re: Chowrin

            Wow, meat is really inexpensive by you, chuck is $6.99 in NYC and ribeye $14.99

            1. re: Pookipichu

              Okay, so maybe it's $3.69... I buy from costco, and yes, beef is cheap around here. you're in NYC, fer krissakes!
              You probably get paid double what I do, as well.

                1. re: Pookipichu

                  oh, see, our vegetables are expensive around here.
                  I'm jealous of the cali folks who get 'em cheap!

                  1. re: Chowrin

                    You wouldn't be jealous of the Cali folks once you saw their overall cost of living.

          2. You'd have to have extraordinarily high gas or electric rates to make a few hours of cooking wipe out a difference of several dollars per pound. Virtually impossible.