HOME > Chowhound > Outer Boroughs >

Discussion

Yogurberry in Sunnyside - beware!

  • 8

DH and I stopped into the new Yogurberry on the corner of 43rd St. and Queens Blvd. last night. It was super clean, and the employees were very helpful in offering samples of the different flavors and explaining the self-serve concept. However, as we were perusing the selections I noticed the price - 49 cents per ounce. I did the math and realized that this works out to $8 per pint, or nearly twice the price of Haagen Dazs at the supermarket. Wow. Maybe I'm a cheapskate (or just getting old), but that seems a pretty steep price for soft-serve frozen yogurt.

The yogurt itself was tasty, though, so we decided to grab a small cup anyway. I noticed that the "small" cups were pretty generously sized, and only filled mine about a quarter of the way. DH filled his about halfway, and neither of us got any toppings. The total? $7.84. Ouch.

When we got home I used a measuring cup to check the size of the "small" cup - as I had guessed, it's a 16oz. container. Now, I know the self-serve concept means you can get exactly what you want, but by offering a 16oz container as a "small," I feel that they're misleading the customer, knowing that most people haven't the faintest idea how much an ounce is. It would be all too easy to fill one of those "small" containers and end up with an accidental $10 treat. I don't think we'll be back.

  1. Click to Upload a photo (10 MB limit)
Delete
  1. I agree, and totally don't get the appeal of these self-serve yogurt places. They are popping up like weeds in my area, but I have a feeling many will be closing soon - especially once people start figuring out how expensive it really is.

    I prefer to know the price of my item in advance, and don't enjoy playing the game of "how much did I actually put in my cup?"

    1. Im a little confused - you paid less than 4 dollars each for a frozen treat you describe as tasty and are mystified as to why it cost so much?

      haagen dazs doesnt have to pay retail employees or rent on the stores from which you buy it (at least not when youre buying a pre-packed pint from a bodega/grocery) so im not sure its a fair comparison.

      now, i dont love the serve-yourself yogurt spots myself, but i think you missed the point in not getting topings or a variety of flavors. the folks who seem most into it are usually getting a tiny squirt of 4+ flavors and a shake of this and couple scoops of that. part of the inflated price is to cover the variety and customization you can get - you cant order that pint of haagen dazs 1/4 vanilla, 1/4 chocolate, 1/4 rocky road, 1/4 heath, and if you could, wouldnt you expect it to cost more?

      1 Reply
      1. re: tex.s.toast

        I'm not at all mystified as to why it cost so much - I can do basic arithmetic. My point was simply that I don't think frozen yogurt is worth $8 per pint. I see your point about comparing to a grocery store product, though. Perhaps a fairer comparison would be to a place like TCBY - I think the last time I went to TCBY I paid something like $4 for a large, which was probably 16oz (or half the price of Yogurberry). Another apt comparison might be a smaller chain like Ted Drewes, which serves frozen custard - there, a large (20oz) concrete with various candy/toppings mixed in is $5.

        Anyway, I understand that they're up-charging for the options, flavors, toppings, etc. I still think it's a rip off, and I think their sizing is intentionally misleading. Hence, my suggestion to beware.

      2. I agree with tex that you can't compare a shop like Yogurberry with a pint of Haagen Daaz from the supermarket. If you compare it to Haagen Daaz from a shop you'll see that prices are more similar.

        My question is where do you see Haagen Daaz for around $4 a pint? I tend to see them for about $6 for a 14 oz container. Are you just talking about sales prices?

        2 Replies
        1. re: Miss Needle

          I live in Queens and I think the regular price on Haagen Dazs 14oz containers is $3.99 at my nearby stores - maybe it's up to $4.99 now, not sure. I can always find it at one of my stores for 2/$8 or $3.99. Ciao Bella pints (which are actually 16oz) are always 2/$7. Ben and Jerry's is normally $3.99 but usually on sale for 2/$7 as well.

          1. re: biondanonima

            Oh yeah I see you live in Sunnyside, my old stomping grounds! I definitely miss the lower prices.

        2. Today I happened to go to a similar place called Chill'n in Mineola, which was also 49ยข/oz, but I was thrilled with the experience. I am losing weight and usually get Edy's frozen yogurt for about $5.59 for 1-1/2 quarts, but this is a completely different kind of experience. As one poster said, you can mix different flavors (at Chill'n, they had 5 flavors of nonfat, which may be more than Yogurberry) and put the kind/s of toppings you want. Yes, it wasn't cheap. I didn't eat a lot and paid $5.75 or so but was very happy to be able to control my own portion size and mix and match as I pleased, and it was very tasty. I guess it isn't for everyone, but it's a nice alternative to getting (and often eating) a whole pint at home.

          1 Reply
          1. re: JH Jill

            Selling by weight not a ripoff in my opinion. At our local "Yogurtini" I get a good -sized dish of nice tangy yogurt with 2 or 3 fresh fruits and whatever crunchy stuff that looks good for about 5 bucks. Impractical to try to duplicate that at home, and they let you sample tastes of as many kinds of yogurt as you want.