HOME > Chowhound > Manhattan >

Discussion

Ramps in Manhattan

Can't seem to find ramps at any of my local LI markets so will be on the lookout for them next time I swing through Manhattan. Anyone know where I can buy some?

Thanks.

  1. Click to Upload a photo (10 MB limit)
Delete
  1. Lucy's Greenmarket Report noted Ramps at Monday's market (Union Square). Check here for info: http://greenmarketstuff.blogspot.com/ .

    Usually once the ramps season gets going, Fairway will have some too (though at a much higher price point than the greenmarket).

    1 Reply
    1. re: LNG212

      And at even a higher price point than Fairway, Eataly will more than likely have them. They had them last year.

    2. Just wait a week or so and you're craving will be satisfied at most Greenmarkets and specialty markets. In the meanwhile, if you are traveling to NJ or upstate NY, you can find them (cheaper than anywhere in NYC) at Wegman's supermarkets.

      1. Agata and Valentina has them at $15.99 a lb. I bought some today, very good.

        1. When I lived upstate they were plentiful .I myself plan on stopping at a wildlife refuge in Quogue and asking if there are any to be found If I have any luck I'll post here. There are plenty of fresh water areas here on L.I. to search for ramps.

          3 Replies
          1. re: scunge

            Gothamist reports ramps at the Union Square Greenmarket.
            $15.99 is a bit ridiculous. Were $6.99/lb at suburban Wegmans.

            1. re: famdoc

              $15.99 is a bit pricey but it only took about $2 worth for a nice omelette's worth. I will check to see what they have at USQ on saturday morning to see if they have better prices. Thinking of some ramp chimichurri on some broiled seafood.

              1. re: MVNYC

                I usually find Saturday prices at Union Square Greenmarket to be higher, overall, since the booth space rents for more on Saturdays vs weekdays.

          2. Just stopped at my neighborhood (Jericho) Whole Foods and bought a pound of ramps ($12.99/ln). A bit on the scrawny side, but pungent!

            Gonna eat well tomorrow night!

            1 Reply
            1. re: Eric1616

              We split some discussion of harvesting ramps and the possibility that they are being over-harvested over to the General Topics board at: http://www.chow.com/topics/841466

            2. The ramps sign has been up every day at the USQ Greenmarket this week and the end of last but they have been sold out before I got there. Going to try again tomorrow. Good luck!
              JeremyEG
              HomeCookLocavore.com

              1. I bought some at Eataly last week. Good luck!

                1 Reply
                1. re: projectbennett

                  "Good luck" as in trying to find them or "good luck" as in the price was sky high?

                2. Not to inspire too much Hound jealousy, but here's what my boyfriend (who works at an unnamed Manhattan Michelin-starred resto) brought home for me this afternoon: http://instagr.am/p/IxPsQRJ9W_/

                  Now what to do with them!

                  4 Replies
                  1. re: loratliff

                    You might want to try the ramps crepes here (and many other ideas in the thread too): http://chowhound.chow.com/topics/5093... .

                    Now I'm jealous! I'll have to hit USQ soon.

                    1. re: LNG212

                      There were ramps at the Greenmarket today, Friday. I only saw one vendor offering them, and they were, indeed, $15 per pound. That actually worked out about the same as the bunches that are commonly sold for $3.00 or $3.50.

                      $3 worth bought me enough to use in a frittata this weekend.

                      Lots of broccoli rape is on the scene, though!

                      1. re: erica

                        erica, I think we've had a mind meld! I too was at USQ today and bought enough for a frittata (but mine totaled $5). If I have more than enough I'll make those crepes again.

                        I also saw some lovely looking sorrel (another of my favorites).

                        1. re: LNG212

                          Rick Bishop has these today, for $3 per bunch. I weighed the two bunches I bought and together they came to a hair under a half pound, so figure that the price is now $12 per pound, at least at his stand.

                          http://www.nytimes.com/2011/04/20/din...

                  2. Stopped into Whole Foods this morning and they had some real beauties - plump and firm. Been on a RAMPage this last week. Made this great OTTO-inspired pizza with fresh mozzarella, charred ramps, roasted garlic, peperoncino, and a fried egg! Yum!

                    http://tinyurl.com/87cwjuu