HOME > Chowhound > Home Cooking >
What's your latest food quest? Tell us about it
TELL US

Malt Powder

j
jvwool Feb 27, 2011 11:03 AM

I'd like to buy malt powder to make bagels, but I've heard it's really expensive. Are there any other ways to use malt powder so that I can get my moneys worth? Any specific recipes that call for malt powder would be greatly appreciated!

  1. q
    Querencia Feb 27, 2011 08:23 PM

    I make malted milks (milk, ice cream,chocolate syrup, and malt powder in blender or food processor or drink maker). Some people put it in waffles. Carnation runs about $3.50 a jar. If you have an Indian market near you they sell Horlick's---different flavor, probably costs less too. Not all that expensive. People have been telling you stories.

    3 Replies
    1. re: Querencia
      j
      jvwool Feb 28, 2011 03:29 AM

      Haha so it seems! I'll check out the market near me to see what I can find. Thanks!

      1. re: Querencia
        monku Feb 28, 2011 04:25 AM

        Malt powder and malted-milk powder seem to be two different animals.
        http://www.kingarthurflour.com/shop/items/malted-milk-powder-16-oz

        http://www.kingarthurflour.com/shop/i...

        1. re: monku
          Zeldog Feb 28, 2011 07:09 PM

          They are. Malt powder is made from malted barley and nothing else. If there is a home brew supplies store in your town, they will have what you need for making bagels.

      2. Hank Hanover Feb 27, 2011 07:45 PM

        I experimented with a chocolate truffle. I was trying to duplicate malt balls.

        I added the malt to the scalded cream. I needed quite a bit of it to get the taste but do not let the cream boil after the malt goes in.

        The stuff I was using was a kind of flour and once the cream boiled it thickened which wasn't what I was after. I used white chocolate. You could use milk chocolate.

        1. m
          morwen Feb 27, 2011 02:08 PM

          Are you referring to diastatic malt powder?

          I've made my own following the directions here: http://www.ehow.com/how_4620081_sprou...

          1. f
            ferret Feb 27, 2011 12:06 PM

            $6 for a pound. "Really expensive?"

            http://www.kingarthurflour.com/shop/i...

            1. todao Feb 27, 2011 11:53 AM

              http://www.ifood.tv/network/malted_mi...

              Show Hidden Posts