HOME > Chowhound > General Topics >

Discussion

Well, I finally DID IT for the first time!

Of course I’d been thinking about it for a long time. I wanted to think I wasn’t affected by peer pressure, but I knew that most of you were old hands at it. Maybe even laughed at me behind my BACK! Many have mentioned that their mothers approved and showed them how; and most said that they even did it EVERY DAY at university. So about a year ago I got what was necessary, but just couldn’t get my courage up. Finally last night everything seemed just right. The ANTICIPATION and getting ready and all were really nice. My partner was surprised and happy. But then … it just wasn’t what I’d come to expect. Not that pleasurable, kind of FLAT. I don’t know if I really enjoyed it or not. And this morning my partner didn’t say anything at all about it before leaving early! Maybe it’s just ME; or maybe I didn’t do it right. I don’t know; and don’t know what all the fuss is about. Yep, I made boxed macaroni and cheese for my five year old daughter and me for the first time last night!

  1. Click to Upload a photo (10 MB limit)
Delete
    1. Was it the original Kraft Mac n' Cheese?
      See pic:

       
      6 Replies
      1. re: madgreek

        No. Can't get that here. How much does a box cost in the US?

        1. re: Sam Fujisaka

          Depends on the area of course but I think it's about 49 cents where I live for a box.

          Your first time is never the best. You have to figure out what makes it work for you. :)

          1. re: rockandroller1

            Yep. 49 cents. Sorry I can't offer a different perspective as far as price, Sam, but it's fitting that rockandroller answered for me, since we only live about 50 miles apart.

            Honestly, I think that brand makes a big difference here. For me, it's either the kraft (nostalgia reasons), or Annie's organic shells and white cheddar (organic, and readily available). Both are tasty IMHO.

            My kids insist on at least one of the above, and I rarely oblige them unless I'm really pressed for time and/or am short on ingredients to make a proper meal. If so, it's much more often the Annie's brand.

            My mom on the other hand, can't say no to them...so it's easy mac...yuck

            1. re: madgreek

              Highly concur with the brands! Not so much difference in the pasta. But there's a big difference in the cheese powder. My mom used to get Kraft and make it with margarine and milk when I was a kid. Back then, you could get it on sale for 4 boxes a dollar. Have no clue how much they are right now in NYC -- but probably a bit more than 49 cents. Then she started economizing and started buying the store brand and using water instead of margarine and milk. Yuck! Thank goodness they started their health kick!

          2. re: Sam Fujisaka

            In the part of Toronto I live in, it's $1.29 a box!

          3. re: madgreek

            You mean Kraft Dinner, right??

            LOL

            DT

          4. Some things you only have to do once to know they're not for you. Like the time ... ah, never mind.

            3 Replies
            1. re: alanbarnes

              Hey I thought that went well except for the whole Crisco fiasco???

              1. re: Eat_Nopal

                Nah, the live chicken and the jumper cables were just too much.

                1. re: alanbarnes

                  Maybe you put the jumper cables in the wrong place. One cable for each leg, see, vous plais.

            2. LOL! Its because even the boxed stuff needs heavy cream, real butter, and a dash of grated nutmeg!

              11 Replies
              1. re: LaLa

                Hmmph! So why not just do it from scratch? About a minute more prep time and some time in the oven. Better and cheaper to boot (a pack of M & C, not even Kraft, costs a couple of bucks here).

                  1. re: LaLa

                    I know; but others on other threads have mentioned that boxed is good if good ingredients are added.

                    1. re: Sam Fujisaka

                      Well...they can be. You just cook the noodles, make a cheese bechamel sauce, toss the day glo cheese in the trash,...

                      More importantly, what did your daughter think? The first time my son had it at a friend's house, he said,"Oh, this tastes so chemically. Can I have more?" I think it's just as fast and easy to make up home made mac and cheese than to use the box, either the cheese bechamel, or Alton Brown/CI's version w/ the eggs and evaporated milk. But I will say I remember loving Kraft mac and cheese cold out of the refrigerator with my fingers.

                      1. re: chowser

                        chowser, that was the brilliant part. Dana Zsofia ate but wasn't really impressed. A few weeks ago she had and now insists on my giving her nori with her rice; and on Saturday she declared she wants lentils (prepared with dried African game meat) and rice on a more regular basis.

                        1. re: Sam Fujisaka

                          You're doing a great job raising a chowhound, Sam.:-)

                  2. re: Sam Fujisaka

                    We spent 3+ months in Rio last year where they sell about four types of Campbell soup (cream of mushroom being the big seller) and it goes for almost US$5!

                    1. re: c oliver

                      Exactly! A can of Campbell's cream of mushroom is about US$6.00 here.

                      1. re: Sam Fujisaka

                        If I had to pay more than 50 cents for a box, I don't think M&C would tempt me. BUT it's quick, you can eat it from the pot and wash up later, and once I've had 'dinner' from a box I'm freshly inspired to cook real food!

                        A few words of advice: 1) White powder good, blaze orange powder less so. Or don't use the whole packet. 2) Lots of freshly ground black pepper. 3) HOT SAUCE!! Especially with the orange powder. 4) Very nice paired with a cheap dry red. Enjoy!

                    2. hey sam . . . .
                      you're not the only one who feels like that.

                      i wasn't raised with that kind of thing, but my partner loves it, so i made it a couple of weeks ago. i had to find out if it was as great as everyone says.

                      it didn't do much for me either, though. maybe it's an acquired taste?