HOME > Chowhound > San Francisco Bay Area >

Feel Good Bakery, Alameda - bread w/ Obama or McCain on top

hhc Nov 1, 2008 12:04 AM

I saw in the Mercury Newspaper that Feel Good Bakery is selling loaves of bread w/ stencils of presidential rivals Barack Obama & John McCain. Not sure how much each loaf cost. Might be fun to get. Obama loaves are outselling McCain loaves 8 to 1. Anyone try it? Ruth?

-----
Feel Good Bakery
1650 Park St, Alameda, CA 94501

  1. Click to Upload a photo (10 MB limit)
Delete
  1. Ruth Lafler RE: hhc Nov 1, 2008 08:53 AM

    Thanks for the tip! I haven't been by there for a while, but I'll check it out.

    23 Replies
    1. re: Ruth Lafler
      Ruth Lafler RE: Ruth Lafler Nov 1, 2008 06:44 PM

      I went in today -- very cute! The stencils are on their Old World miche loaves ( http://www.feelgoodbakery.com/breads.... ) and look pretty good. They have a couple of different sizes, I think he said they were $16 and $18 (the smaller one is four pounds). We had a discussion about whether it was better to buy the one featuring your candidate, or the one with the picture you wanted to stick a knife into. ;-) The owner said they were going fast -- especially the smaller loaves. They will have a big stock of them Tuesday but they would be first-come/first-serve as they are no longer taking orders. He suggested I come in when they open at 7 a.m., which I might do since I walk right by there on the way from my house to my polling place.

      BTW, novelty aside, the bread is fabulous.

      1. re: Ruth Lafler
        wolfe RE: Ruth Lafler Nov 1, 2008 06:51 PM

        Don't eat it. Save it to sell on Ebay or if it becomes worthless use it as a curling stone.

        1. re: wolfe
          Ruth Lafler RE: wolfe Nov 1, 2008 06:57 PM

          You have a point -- in a few days it will turn rock-hard and then could become a permanent decorative accent!

        2. re: Ruth Lafler
          Ruth Lafler RE: Ruth Lafler Nov 4, 2008 08:37 AM

          Update/Correction

          When I went in this morning, they were selling three variations: French -- $16; Triple levain -- $18; and Old World Miche -- $20. The miche I bought was still warm and smelled heavenly.

          1. re: Ruth Lafler
            t
            tomatoaday RE: Ruth Lafler Nov 4, 2008 03:26 PM

            Am I missing something here, $20 for a loaf of bread with a flour picture? Are they donating the $15 in profit to a political cause or are people so jaded they think this is worth it? What a boon for the owners of the bakery!

            1. re: tomatoaday
              Melanie Wong RE: tomatoaday Nov 4, 2008 04:12 PM

              As noted above, the $16 loaf weighs 4 pounds.

              1. re: Melanie Wong
                t
                tomatoaday RE: Melanie Wong Nov 5, 2008 07:47 AM

                A pound of flour in the industry currently costs .39.

                1. re: tomatoaday
                  Ruth Lafler RE: tomatoaday Nov 5, 2008 07:55 AM

                  Organic flour, btw. But whatever. If you don't want to buy it, don't. And you know, in these times, I don't mind paying more to support a small local business that's making a top-notch product using top-notch ingredients and a lot of skill. So that's the "political cause" I'm supporting.

                  1. re: Ruth Lafler
                    Ruth Lafler RE: Ruth Lafler Nov 5, 2008 08:12 AM

                    I should add that while I was there they also sucked me into one of their fabulous $2.50 croissants and a divine $3 bearclaw warm from the oven. It was a special "on the way to the polls" treat!

                  2. re: tomatoaday
                    wolfe RE: tomatoaday Nov 5, 2008 08:02 AM

                    BTW what is the cost of a top notch 8 oz baguette these days?

                    1. re: wolfe
                      rworange RE: wolfe Nov 5, 2008 08:46 AM

                      Don't know, but a loaf of organic Orowheat is about $5.

                      1. re: rworange
                        Ruth Lafler RE: rworange Nov 5, 2008 09:17 AM

                        And this is the equivalent of three or four of those, plus it's, you know, GOOD.

                        BTW, when I was googling to see if I could verify the size of the loaf, I ran across info about and Entenmann's/Oroweat outlet in San Leandro: http://www.yelp.com/biz/entenmanns-or...

                      2. re: wolfe
                        w
                        wally RE: wolfe Nov 5, 2008 08:48 AM

                        Acme epi (in Berkeley) $1.90 if you bring your own bag.

                        1. re: wolfe
                          wolfe RE: wolfe Nov 5, 2008 09:23 AM

                          Just pointing out the markup is not as outrageous as tomatoaday makes it out to be.

                          1. re: wolfe
                            t
                            tomatoaday RE: wolfe Nov 5, 2008 11:51 AM

                            King Arthur Organic flour $8.50 for 5 pounds. Recipe found on line for a 4# Miche lists (total) 13 cups of flour and 3 1/4t. salt, the rest water. I cup flour weighs 4 ounces. 13 cups = 56 ounces or 3.5#. 3.5# flour costs $5.95 Bakery sells bread for $20, approx ingredient cost to a home baker $6.00. So yes, I think it is that outrageous. My opinion only.

                            1. re: wolfe
                              t
                              tomatoaday RE: wolfe Nov 5, 2008 12:08 PM

                              Of course there is time involved (although most of it is resting time.) And of course there are operating costs. I don't live in a cave and make all my own clothes and refine my own gas. I just find an approximately 70% potential profit margin too rich for me to pay. I guess my original question should have been how much is the bread without the picture? If it is also $20 then I guess that is the going price for a 4 pound loaf. Anyhow, this has turned into a slinging match ~ and I'm not going to play any more.

                              1. re: tomatoaday
                                rworange RE: tomatoaday Nov 5, 2008 02:04 PM

                                Perhaps you would be interested in the discussion about the $65 pumpkin pie and $30 banana bread in NY
                                http://chowhound.chow.com/topics/568378

                                Then there's that infamous $8 nectarine at Zuni (yeah, I know ... it was only really about four bucks).

                                The only thing about your whole discussion is that it is an argument that could be applied to almost anything Why not factor out how much less expensive it would be to eat at home rather than Chez Panisse ... If the actual costs of the ingrediants at a $250 French Laundry meal is more than $20 I'd be really surprised ... given portion size. What about all the pricy chocolates in the Bay Area ... I'll bet even the less expensive XOX truffle would only cost a few cents to make, etc, etc, etc

                                Don't even get me started about Fonda's $6 tamal ... what do you supposed the markup on that one is? That has nothing with it or on it ... a small, not even tasty six buck tamal

                                And the other thing is that this is still marginally Chowhound ... it is about delicousness ... not necesarrily about value for the dollar ... which doesn't mean a good value doesn't count ... but you never asked how it tasted.

                                Not that I didn't think $20 was a bit much for a loaf of even with a fancy picture on it. For myself, I'd probably only go as high as $10. If I was throwing an election party I might splurge to have a theme.

                                Sooo ... are the McCain loaves half off today?

                              2. re: tomatoaday
                                Melanie Wong RE: tomatoaday Nov 5, 2008 12:15 PM

                                Given those prices, could you comment on the home baking cost of what would be a take-out $16.95 large cheese pizza that weighs a lot less than the $16 four-lb loaf? I've heard pizza margins are even higher.

                                1. re: Melanie Wong
                                  t
                                  tomatoaday RE: Melanie Wong Nov 5, 2008 01:07 PM

                                  Is this where we should talk about this? Just on weight, the pizza would be more expensive because cheese costs more than flour but yes anything along those lines ~ bread, noodles, tortillas, pizza dough are low cost high margin. Most restaurants price their offerings based on a menu mix that includes using lower cost items (such as a cheese pizza) to offset higher priced items such as a lasgna or even higher topping costs. Even simple restaurant operations have more complex operating costs than bakeries or coffee stores. Also, most people are willing to pay more for a ready to eat entree rather than a side item and pay for convenience to satisfy an immeadiate need, even if they can cook something satisfying with a .99 ball of dough from TJ's, a decent prepared sauce and shredded cheese for a lot cheaper.

                                2. re: tomatoaday
                                  c
                                  chemchef RE: tomatoaday Nov 5, 2008 12:39 PM

                                  What about labor? We are not only paying for ingredients when we buy a handmade baked good.

                                  1. re: chemchef
                                    Ruth Lafler RE: chemchef Nov 5, 2008 12:41 PM

                                    You couldn't pay me enough to keep baker's hours.

                                    1. re: Ruth Lafler
                                      c
                                      chemchef RE: Ruth Lafler Nov 5, 2008 12:44 PM

                                      Likewise. Been there, done that! (and I did NOT get paid enough)

                              3. re: wolfe
                                c
                                chemchef RE: wolfe Nov 5, 2008 12:37 PM

                                Acme's organic baguette is $1.70 if you buy it from their shop on San Pablo.

                  Show Hidden Posts