HOME > Chowhound > Food Media & News >

Discussion

KFC $10 Challenge??

http://www.youtube.com/watch?v=T0tfHg...

Has anyone else seen this and promptly hurled the remote at the TV?

In case you don't click on the link, the commercial features a mom and 2 kids who try to purchase the ingredients for a KFC 7 piece meal (fried chicken, biscuits and mashed potatoes) at a grocery store for less than $10. They somehow can't, they cheer, they go to KFC!!

Do people not go grocery shopping enough to know this is completely absurd??? Are all commercials this stupid? When will my Tivo be fixed???

  1. Click to Upload a photo (10 MB limit)
Delete
  1. Unless I was buying some fancy free-range organic chicken, I can't see how this would be difficult at all to accomplish.

    3 Replies
    1. re: Firegoat

      >>Do people not go grocery shopping enough to know this is completely absurd???

      No. Never underestimate the stupidity of the consumer.

      >> Are all commercials this stupid?

      Yes. Some are just funnier than others.

      1. re: dolores

        What about the Sargento Salad Finishers commercial where the lady calls her husband at the supermarket and wants to make a really "creative" salad using chicken, a really good cheese...and then the husand chimes in with toasted almonds...and then they both agree, "PERFECT!" I mean, what a truly creative salad!

        1. re: iluvtennis

          Haha, funny you mention this. I want to hurl every time I see this commercial.

    2. Can't hurl remote at TV, still paying for 40" LCD we bought in January (pre economic meltdown). That's why I don't watch the presidential debates!

      It IS a stupid commercial--I can buy better chicken for less money. KFC does have tasty biscuits, though...

      1. Well, despite the replies to this, the fact is that you could not buy everything you need to make fried chicken, biscuits and mashed potatoes for under $10. Let's see... chicken (pretty cheap), but add a large can of oil for frying, bag of flour for the biscuits, potatoes, cream or milk, butter (whoops, there goes 4 bucks), seasoning, etc. But the fact that you can eat cheaper at KFC than at home isn't the point to me. The point is the quality of what you can create at home, the act of actually preparing the food, maybe getting the kids involved, etc, etc. Comparing this to picking up a bucket of cold chicken with a few sides is what is ridiculous.

        10 Replies
        1. re: bnemes3343

          Comparatively, it would be cheaper. Seven pieces of chicken -- dirt cheap (or it was) in a family pack.

          Not the whole sack of flour -- just some.

          Not an entire can of shortening, I would hope.

          Not a boatload of potatoes.

          Not an entire pound of butter, unless one is generous.

          Yup, KFC is a genius.

          1. re: bnemes3343

            As Dolores pointed out, you can't count the entire bag of flour, the entire pound of butter, the entire jar of spice/dried herb, etc. unless this is the one and only meal you ever intend to prepare using these ingredients. Additionally, all those items periodically go on sale. I just bought Gold Medal Flour for $1.79 for a 5 lb bag, and chicken pieces 50% off, much of which I froze. I NEVER pay $4/lb for butter (more like $2.50/lb), there is always a decent brand on sale in the Shop-Rite I shop in. I also never buy big containers of oil until they go on sale, then I stock up. So this is indeed a very stupid commercial, on more than one level.

            1. re: flourgirl

              You could also factor in the cost of "cooking" the meal at home. Power consumption using the stove, cleaning your dishes, running your lights. Finally, what is ones time worth spent making and cleaning up the dishes? We can probably call the travel costs to the market to be a wash with the cost of going to the KFC outlet. What is a persons time worth? What else would we do with that time? All those things can be factored into the cost of the home cooked meal if we want to include everything.

              1. re: Servorg

                Right. But if you are going to include those things, the cost of power needed for the preparation of that one meal is pocket change. And if I choose to prepare a meal for my family I most certainly save in real dollars the cost of paying someone else to do that. But on the other hand, I do not see any savings in actual dollars for my labor if I choose to eat out and pay someone else to prepare the food.

                1. re: Servorg

                  Some of the most vivid, and happy, memories from my childhood revolve around the kitchen and food--helping my mom, who taught me everything I know, being in charge of preparing a specific dish for the dinner, setting the table and cleaning up afterwards. Hmm, how much is THAT worth? I would think a little more than memories of driving through the KFC drive-thru and arguing over original or extra crispy.

                  1. re: dmjordan

                    "Hmm, how much is THAT worth?"

                    As the Master Card marketing people so cleverly put it; priceless. I was simply pointing out that there are other actual costs associated with making a dinner at home, other than just the ingredients themselves.

                    1. re: Servorg

                      I totally agree with your assessment. Time is money.

                      1. re: Miss Needle

                        This may sound crazy but cooking for jfood is a relaxing and enjoyable part of the day when the music is on, he and mrs jfood are standing at the island talking and the dog (good looking avatar huh?) is sitting there waiting to hear her favorite words, "clean up in aisle 1."

                        So for jfood making dinner is a contra-cost at this time of his life.

                        1. re: jfood

                          to say nothing of the fact that the homemade dinner is tastier, at least 94% of the time.

                  2. re: Servorg

                    I suppose you can start counting in your own electricity consumption, but once you reach that point, you might as well count all kinds of crazy things (the oil in the plastic bag that your KFC meal comes in contributes to oil depletion which causes gas prices to rise which causes you to pay more at the gas pump next time, the health problems your children have in the future leads to expensive medical bills, etc.)

              2. It's so funny that you posted this because I saw that ad for the first time last night (before I saw this post) and I turned to my husband and said, "What the....?!!" I suppose if you had to buy every single item including flour and butter it might cost a bit more than $10 but I would assume most people have some pantry basics such as flour and dried herbs. Or, as dolores pointed out, you could just buy what you need for the recipe.

                There are a LOT of things a family can cook that are cheaper and healthier than going to KFC!

                1 Reply
                1. re: ms. clicquot

                  I'm glad I'm not alone in this. Just like ms.clicquot, I said the same thing to my SO.

                2. You have got to remember that You CANNOT purchase the Col's 11, 13? SECRET spices at any cost, so there is no way you could make KFC for 10 dollars or any amount for that matter. However if you got the Bush's Beans talking dog, maybe he could get the spice list for you, he does seem kinda sneaky.

                  4 Replies
                  1. re: littlestevie

                    Funny, my husband's response to my annoyance at the commercial was 'Yes, but can you make it with the 11 secret herbs and spices?' :)

                    1. re: ms. clicquot

                      True, but I prefer my own blend of "secret spices" any day. I saw the commercial last night too and was like WTF, most people have the basics and even if you don't ,to calculate the cost of the meal including oil, flour, etc...you could still make it under $10.

                    2. re: littlestevie

                      I wouldn't want the Colonel's secret spices, KFC is pretty bad.

                      I couldn't make chicken for less than $10, the peanut oil for the deep fryer is over $6.00 alone now. But it would be much better than what KFC turns out thats for sure.

                      We have a KFC near where I live, but I am surpised they stay in business since the area I live has some of the best fried chicken around at pretty much every bar, pub, and restaurant. Cooked to order, juicy, and cheap( around$8.00 for a half a fried chicken, soup or salad(sometimes salad bar with soup and salad), bread, and potato.

                      1. re: swsidejim

                        I actually went out to a local place(Monari's 101) last night and got 1/2 mixed chicken(1 thigh, 1 breast, 1 wing, and 1 drumstick), salad, and a large portion of hasbrowns for $7.00. The place I went has fried chicken that is 20X better than anything KFC makes.