HOME > Chowhound > Manhattan >

Discussion

Candy fruit slices

  • 8

Bought and loved the Chowhound's Guide (NY area one). I figured this was the go-to place. I have a great friend who loves candy fruit slices (not exactly my food passion, but she is a great friend). Remember those from the 60's? I never see 'em anymore. This is her favorite candy and I'd like to buy her a simple box. It seems like the kind of thing Russell Stover or some company like that would make. Economy Candy on Rivington Street told me they sell 5 lb. boxes. That seems like a bit much. I'd just like a fresh, humble 12-18 oz. box. Thanks in advance.

  1. Click to Upload a photo (10 MB limit)
Delete
  1. I always buy the candy fruit slices by the pound at Economy Candy. Ask, I don't think you need to buy a 5 lb. box! Also, if it's not busy sometimes they give me just the flavors/colors I like.

    1. Thank you. I will do that.

      1. I'm pretty sure they have them in the help-yerself bins at Dylan's Candy Bar.

        3 Replies
        1. re: Nikki NYC

          I've heard of Dylan's but never been. How do the prices compare to Economy?

          1. re: financialdistrictresident

            I'm not sure. I went to Economy once but didn't buy anything. If decor is any indication, I would guess that Dylan's is pricier. It's like Disney World for candy. I can never resist going in when I pass by! Wish I didn't have such a sweet tooth...

            1. re: Nikki NYC

              Dylan's and Economy are at extreme opposite ends of the price scale.

              (Dylan is Ralph Lauren's daughter and seems to have learned pricing from him.)

        2. This is my first post here on this board, so please, be gentle!

          I'm a Jerseyite, but there is a Trader Joe's in Union Square. Here in Jersey, all the stores sell packages of these fruit slices, so I imagine the Manhattan store would have them too. Probably about 16 oz. and $3 or $4 (maybe a bit more in Manhattan). They also have a tub of "fruit rounds", which is what I usually buy, about 21 oz. for about $2.50 or $3.

          1 Reply
          1. re: zhelder

            Thanks a lot, zhelder. Really. Everyone chickened out of leaving their apartments and braving the cold, so I went over to Trader Joe's. I bought the mini fruit slices AND the chocolate raspberry sticks. Now I am about 2 minutes away from calling 911 because I am in sugar shock...