HOME > Chowhound > Not About Food >

Discussion

How much do you spend on your weekly food bill?

The topic regarding cooking on a budget, got me thinking about what people are spending on food per week.

What is your budget? Of course, include the number of people and age.

  1. Click to Upload a photo (10 MB limit)
Delete
Posting Guidelines | FAQs | Feedback
Cancel
  1. I'm cooking for two, but I don't go out of my way to economize at all. I average about $200 a week, not counting restaurant dining.

    2 Replies
    1. re: davefaris

      I think I'm close to $200/wk for 2 adults now that Whole Foods came to town. It was less before. My cheese addiction has a lot to do with it. $5-$10 to try a bit of cheese really adds up. Last night I was there and the cheese guy walks out of the back and says "so how much Fluer Vert do you want?" The wine lady sneaks up behind me does the hands-over-eyes-guess-who game. The Deli guy seems hurt that I don't get any roast beef from him. I think I am spending WAY too much time at WF.

      1. re: danna

        Thanks! I was beginning to feel a little self-conscious about spending twice as much as everyone else who answered. And, yes, Whole Foods does bite deeply. I do most of my shopping at Harris Teeter, but special items (like Humbolt Fog and Picholine olives, as well as dry aged strip steaks and organic salmon) tend to drive up the bottom line.

    2. I shop for a family of five, 2 adults and 3 kids and spend an average of $120 a week. This is my total grocery bill and does not include any extras.

      1. Recent thread on this topic:

        http://www.chowhound.com/topics/show/...

        1. Excluding sundries, non-food items and alcoholic beverages purchased at the supermarket, the cost of food alone generally averages $20-25/week for one person. That doesn't include the cost of eating lunch or dinner at restaurants once or twice a week.

          1. I don't know, and to be honest I'm a bit scared to figure it out. I know it's waaaay too much, but you've got to have a hobby, don't you?

            1 Reply
            1. re: PaulV

              Amen.

            2. For a household of two, and a semi-occasional third visitor, I'd say we spend about $70-80 a week.

              1. For two people about $125 a week for food

                1. I live by myself but my SO could burn water so I pretty much feed her most nights of the week. On average, my grocery bill is around $100/week and then I'll prolly spend another $50-$100 taking her out on the weekends.

                  1. We spend about $100 per week for two adults. We eat out 2-3 times a week on top of that.

                    1. 2 adults + 2 Hungry cats.. =

                      $75 per week @ the grocery store

                      Plus however many times we eat out

                      1. we are also 2 adults and 2 very hungry cats and we do about $75 to $80 a week plus $25 a week at the cheese store. of the $75-80 $20 or so is spent at Asian markets on veggies/fruit.

                        1. About $60 per week with booze, for myself only. That does not count the $17 a week I spent in the spring for my CSA veg and fruit share. I don't even go to the supermarket anymore, all shopping is between the CSA, farmer's markets, bodegas and an Italian Deli.