HOME > Chowhound > General Topics >

Discussion

Honey Crisp Apples

  • d

Strolling through the farmers’ market this afternoon, I happened upon a stash of the most revelatory apple, a relatively new variety called Honey Crisp. Perfectly named, these may be the perfect eating apple – sweet, crisp and juicy. They cost more than all of the other varieties available, but are definitely worth it (buck-fifty a pound compared to buck-twenty for other types in NYC Union Sq. Greenmarket). My past favorite has been Macoun for eating (and Northern Spy for baking), so it didn’t surprise me that googling it revealed that this variety was bred from Macoun and Honeygold. The Honey Crisp definitely improves upon those types – it has a lasting crispness that allows the flavors to jump out with every juicy bite while retaining all the full flavor of the Macoun. No idea how the apple cooks up, but they’re so good I’ll likely just be eating them out of hand. Overall, the feeling you get eating one is that of overwhelming freshness and approaching autumn – dunno when apples started getting so expensive, but if any apple is worth 65¢ apiece, this is certainly the variety you want to keep an eye out for.

  1. Click to Upload a photo (10 MB limit)
Delete
  1. Yes! We had a few last year and LOVED them. Next time we went food shopping there weren't any to be found, and I haven't seen them this year.

    1. I just discovered them this year in our local farmer's market and they came from a local orchard (I'm in southeastern PA). I've never tasted a more delicious apple-- Very crisp, sweet, with a touch of tart/spiciness. I'm now spoiled for life for any other apple!

        1. Honeycrisp are $2.25/lb here in the land where they were developed at the U of MN. I've seen them for $6 a half peck at a farmers market and I paid $7 for a peck at an orchard that apparently went out of business. It'll be 5 years before my two trees start producing in the backyard. I've been buying them for four years now, and my trees have been in the ground 2 years.

          1. Ah, those were the good old days: $1.50 per pound back in Oct 2002.

            Now you can find them in several of the markets in Manhattan, but you'll pay a lot more than that. This week I've seen them at Westside Market on 14th st for $2.99 a pound, and at Whole Foods Union Square for $3.99 a pound (organic) or $2.99 a pound (conventional, NY-grown). Haven't been to the Union Sq farmer's market recently, so can't comment on the prices there.

            I never thought I'd see the day I'd even consider paying $2.99 for an apple! But they're worth it. The best-tasting apples I've ever had.

            4 Replies
              1. re: racer x

                not even full apple season yet but jfood has been buying all sorts of apples for $1.49-$2.00 per pound all summer.

                1. re: racer x

                  $2.99 is a little much, hit your farmers market they should be somewhat cheaper. But yes they are worth it. I stumbled upon these beauties last week at the farmers market, they were huge had to try them. So far they are the best apple I have ever had.

                  1. re: Ginger Bread Man

                    I'm still getting them for 99 cents at my local Spanish grocery chain. Guess that will be their normal price, most other apples are 69 cents.Glad people mentioned they're good keepers because I'm piling them up in my crisper compartment. I love throwing chopped apples into all sorts of dishes in the fall, so nice to have around for that too.